top of page
  • תמונת הסופר/תAlicia Vega

אהבה בריאה או אהבה חולנית?


קורה לך שיצא לך להכיר מישהו ומבלי לשים לב, הוא הופך להיות מרכז מחשבותייך? הוא נהיה הדבר הראשון עליו את חושבת כשאת מתעוררת בבוקר והדבר האחרון שעליו את חושבת לפני שאת נרדמת. באותם הרגעים שאת חושבת עליו, את מרגישה מעין פרפרים בבטן. יש לך הרגשה של התרוממות רוח, החושים מחודדים ופתאום הצבעים מסביב נראים יותר זוהרים. כשאת חושבת עליו, את יודעת שלבחור אין פגמים והוא ממש מושלם!!! את מחפשת להתקרב אליו ואף להיות אתו כל עוד זה אפשרי, את מצפה למסרונים ולשיחות טלפון אתו, וההרגשה הזאת של התאהבות, הופכת את העולם מסביב לטוב יותר, הקשיים מתגמדים ואת מוצפת בהרגשה כללית חמימה וטובה... כך נראית פחות או יותר התאהבות. תהליך ההתאהבות מתרחש (איך לא?) במוח. האיבר המעניין הזה נשתף בחומרים כימיים אשר אחראים לתופעות ההתאהבות. דופמין, סרוטונין ואוקסיטוצין שותפים את תאי העצב שבתוך הראש. לתהליך הזה, גבולות משל עצמו יכול להימשך ביון מספר ימים למספר חודשים. ההתאהבות יכולה להתפתח לאהבה בריאה או להתאהבות חולנית.

מה זאת אהבה חולנית?

לפעמים קורה שההתאהבות, הופכת להיות כפייתית וצרכים של תלות וסימביוזה ממלאים את העולם הרגשי. מופיע צורך להיות ביחד כל הזמן, או לחלופין לדעת בכל העת, איפה השני נמצא, מה הוא עושה, עם מי הוא נמצא, מתי יסיים את מה שעושה כרגע, מתי אפשר יהיה כבר להיפגש? שימו לב תופעות כאלה יכולות לקרות גם לבנות וגם לבנים. מתעוררת הרגשה אצל אחד מבני הזוג, שאין צורך באנשים נוספים מעבר לשני בני הזוג. לעתים גם מופיעות תחושות של חוסר אמון וקנאה עזה. ברגע הזה, כל נושא השליטה תופס מקום עצום ואז, מתחילות ההגבלות... תחילה, חברים מהעבר מפריעים, מאוחר יותר גם בני המשפחה לא הכי רצויים. כל עסוק בו את עוסקת והוא לא חלק ממנו, מפריע לו; ולאט לאט, את נבלעת בתוך קשר בו את מאבדת את עצמך. הקשר הוא נהיה מקור למתח, עצב, ירידה בערך העצמי והרגשה כללית של בלבול וחוסר רוגע. מתקיימת חוויה של חוסר התחשבות ואפילו חוסר כבוד. האנרגיות האישיות מתרוקנות. אם בנוסף, מופיעות רגשות פחד. פחד להביע את דעתך, פחד שיתעצבן, איום רגשי או פיזי,

תעצרי! מולך, רמזור אדום! מה שציינתי קודם, הם אותות הזהרה המעידים על אפשרות להתפתחות קשר אלים!!!!!!

מה זאת אהבה בריאה ? תתחברו לתחושות הבטן, ובמידה, שאתן/אתם מזהות/מזהים חלק מהסימנים שכתובים כאן למעלה, תשתפו אדם קרוב שהוא מחוץ לקשר ותבקשו את עזרתו, אם יש צורך תגיעו לייעוץ. גם אם תיווצר פרידה, תזכרו שהחיים ממשיכים גם אחרי כן "עדיף לבד, מאשר בחברה רעה..."

מה זאת אהבה בריאה ?

ובכן, כשהפרפרים בבטן קצת מרפים, בערך בין שלושה חודשים לחצי שנה מההיכרות, ומופיעה ההרגשה שזה הוא האדם הנכון, תחושות עמוקות יותר תופסות מקום בעולם הרגשי. עבר כבר זמן מה וברור שיש בין בני הזוג בסיס של חברות. מתקיימות תחושות של הבנה והערכה הדדית. כבר ניתן להיפרד לזמנים יותר ארוכים, למשל: כשהוא יוצא עם החברה לשחק כדורסל והדבר נתפס כברור ומקובל לגמרי. יתכן שישנה מעט קנאה, אך ניתן להתמודד אתה. קיים בסיס של אמון וביטחון. מתעוררת ההבנה שהוא אינו מושלם ולמרות זאת, ברור לנו שמתקיימת קבלה, זאת אומרת, יש מקום לאינטימיות ולקבלה. התשוקה עדיין קיימת והקשר נותן תחושה של אנרגיה חיונית ושל ערך. יש כבר לבני זוג זמן מה ביחד, יש היסטוריה של חוויות משותפות, מתקיים גילוי לב, אין "משחקים", אין יצירת רושם מטעה, יש כבוד, אמון והערכה ושמירה על הגבולות, כל אחד של עצמו.

זה סוג הקשר אליו אנו שואפים להגיע, קשר על בסיס תקשורת תקינה, הקשבה, התחשבות ונתינה הדדית. קשר בו כל אחד מפרגן לשני וכל אחד מרגיש שהוא מוערך.


128 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page