top of page
  • תמונת הסופר/תAlicia Vega

מין מזדמן או מין מושקע?

עודכן: 29 בפבר׳ 2020

דעתי היא, שכשמשקיעים מאמצים כדי להשיג דבר מה, רמת ההנאה גדלה. על אחד כמה וכמה כשהאתגר מושג. אין לי דבר נגד סטוצים, ההיפך הוא הנכון, אפשר ללמוד הרבה על עצמך ועל מיניותך, דרך מפגש ספונטני וחד פעמי, מפגש שהוא לא מושקע מאמץ או תכנון, מפגש שאין בו צורך להתאמץ כדי שיתקיים, שהוא מתרחש ללא התראה, שלא דורש חשיבה יתרה, או השקעה רגשית גדולה. כבודו במקומו מונח. האגדה של ארוס ופסיכה, היא אחת האגדות היפות שמוכרות לי מהמיתולוגיה היוונית והיא ללא ספק, מתקשרת לנושא הקודם, הנאה ממין ספונטני או, לפי בחירה, הנאה ממין מושקע.


האגדה מספרת על ארוס , אל האהבה, אשר מתאהב נואשות בפסיכה נערה יפהפייה, בת אנוש. מבלי שאפרודיטה, אמו של ארוס תדע על הקשר, הוא לוקח את פסיכה קשורת עיניים לארמון מפואר הנמצא היי שם במרומים. לפי ציוויו של ארוס, חל איסור על פסיכה לראות את דמותו. הוא הופיע אך ורק, לאחר החשיכה. יתכן ומכאן בא הביטוי "אהבה היא עיוורת"... ארוס ופסיכה, חיו להם לילות אהבה, מלאי ארוטיקה ותשוקה. בשעות היום, האל כבר לא היה בנמצא ופסיכה בילתה את זמנה לבדה (ללא טלוויזיה, ללא אינטרנט וללא סמארטפון, מאוד משועממת !!!)

באחת הלילות, היא פנתה לארוס סיפרה לו על בדידותה בימים והתחננה בפניו שיאפשר לה לפגוש את אחיותיה אליהן היא מתגעגעת געגועים עזים. ארוס שהיה אל מאוד אמפטי, הסכים ופסיכה הזמינה את אחיותיה לביקור. כשהנשמות הטובות הגיעו לארמון, שכנעו את אחותן, לגלות מי זה המאהב המסתורי השוכן לידה בלילות. הן השפיעו על פסיכה בכך שיתכן ומדובר במפלצת ועל כן, הוא לא מסכים שהיא תראה אותו. פסיכה, שמעה בקולן של אחיותיה ובעזרת נר, בלילה, גילתה מי בן זוגה. היא נתפסה תדהמה מלראות שמדובר באל ארוס ומרוב התרגשות ובלבול, מעדה וטיפה משעוות הנר, נזלה על כתפו של האל. הכוויה גרמה לארוס להתעורר, הוא ראה את פסיכה מביטה בו למרות ההסכם הנקבע ביניהם. ארוס חש שפסיכה מעלה באמונו כשללא הסכמתו, היא צפתה בו. ארוס לא התעכב, הביט בה ואמר לה: "אהבה אינה יכולה לשכון במקום בו אין אמון" הסתובב ונעלם ואתו הארמון והפאר. פסיכה, אחוזת חרטה על מעשיה, ביקשה עזרה מהאלים. אפרודיטה, שהיו לה אינטרסים "עכורים" לגבי פסיכה, הסכימה לעזור לה, אך בתנאי, שתצליח לעמוד במספר משימות. משימות קשות מנשוא[av1] . פסיכה התאמצה ועמלה קשות כדי למלא אחר דרישות אפרודיטה, אך את המשימה האחרונה, לא הצליחה לעבור אותה. לפי האגדה, היא כושלת מתשישות ונופלת מחוסרת הכרה מצוק גבוה אל התהום. זה בדיוק הרגע בו מופיע ארוס. הוא תופס אותה בזרועותיו ויחדיו חוזרים במעוף אל האולימפוס, שם הוא מבקש את עזרתו של זאוס, אב כל האלים. זאוס בדרכיו המסתוריות, מצליח לשכנע את אפרודיטה לתת את הסכמתה לאהבתם הגדולה של בנה ובת זוגו. את פסיכה הופכים לאל-מוות ולאחר חתונתם, הם חוזרים לגור בארמון מפואר. מאוחר יותר, לזוג נולדת בת ולה יקראו הידונה. המושג הדוניזם, מקורו בשם הידונה שמשמעותו היא נהנתנות, חיפוש אחרי אושר ושמחה, חיפוש אחרי עינוגים. הידונה מגיעה כסמל תוצאת המאמץ של השניים, לשמר את אהבתם. פסיכה שפרוש שמה הוא נשמה, הוא שם המקור, לפרופסיה פסיכולוגיה, נשארת עם ארוס באישורם של האלים, כולל אפרודיטה.

מה ניתן להבין מהאגדה? שכנראה, בכדי להרגיש עונג אמיתי, אושר, הנאה וסיפוק, עלינו להשקיע מאמץ בכדי להשיג מטרה מאתגרת. זאת אומרת, במילים אחרות, להרגיש ולהיות ראויים להגיע לשלב העונג. להתאמץ כדי להשלים משימה ולזכות בתגמול.

ללא ספק "מין מושקע" בשונה מ-"מין מזדמן", יכול לתת יותר, הרגשת סיפוק. למה? כי עמלנו בכדי להשיגו. ההשקעה בתכנון ובהכנה לקראת מפגש מיני, הפנטזיות הארוטיות הקודמות למפגש, בניית המתח הנשען על ההמתנה, ההכנות של הגוף (מקלחת, טיפוח וכד'), ההכנות של החלל בו נקיים את המפגש (הוצאת הילדים מהבית, כיבוי ניידים, הדלקת נרות או הקטורת, בישום החדר, קביעת טמפרטורה נכונה של החדר, הכנת תאורה מתאימה וכד') כל אלה, מעצימים את חווית המפגש.

כך שהביטוי: מה שבא בקלות באותה קלות יאלם" הוא די מתאים כאן. הסיבה בגללה בחרתי באגדה הזו היא כדי להדגיש את החשיבות שבמפגש מיני מתוכנן ומושקע, שבא לאחר שהמאהבים, מתכוננים אליו ומצפים לו, יש לו יותר ערך ממפגש מקרי, חד פעמי, כזה שלא יחזור על עצמו


23 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page